Civil forum


A szociális szolgáltatás és ápolás Keszthely kistérségben

A Keszthely és Környéke Kistérségi Többcélú Társulás szervezésében az ˝Active Ageing ˝európai uniós projekt keretében hallhattunk előadást ˝A szociális szolgáltatás és ápolás Keszthely Kistérségben ˝ címmel. A rendezvényre 2014. december 2-án a Farkas Edit Római Katolikus Szakképző Iskolában és Kollégiumban került sor.
Először Vozár Péterné projektmanager köszöntötte szívélyesen a résztvevőket, majd röviden ismertette a projektet, mely az aktív időskor témáját kutatja.

Az első előadást Királyné Domaházi Csilla az Egyesített Szociális Intézmény vezetője tartotta: A pályázati program keretein belül megvalósuló házmesterszolgálat gyakorlati tapasztalatai címmel. Beszédét Teréz Anya idézetével kezdte, mely az intézmény mottója is.
˝Ebben az életben nem tehetünk nagy dolgokat. Csak kis dolgokat tehetünk, nagy szeretettel.˝
Az intézmény célja a szociális háló erősítése, a generációk együttműködése és az idősek otthonmaradásának támogatása. Az előadó részletesen beszélt a házmester szolgáltatásról, mely ingyenes, nincs kiszállási díj és nincs javítási költség sem. A házmester az intézmény alkalmazásában áll, munkabérét a projekt fedezi. Az idősek és a rászorulók otthonában megjavítja a háztartási gépeket, segítséget nyújt a ház körül és otthon van a víz és villany szerelésben is. Széleskörű gyakorlati tudással rendelkezik, melyet lelkiismeretesen és nagy szakértelemmel hasznosít.

Ezt követően Varga András, a Szociális Szolgáltató Központ vezetőjének előadása következett: A Szociális Szolgáltató Központ szervezeti felépítése és feladatai. Rövid történeti áttekintés után az intézmény szakfeladataiba pillanthattunk be, melyek a házi segítségnyújtás, a családsegítés és a gyermekjóléti szolgáltatás. A jelzőrendszeres házi segítségnyújtás magas fokú biztonságérzetet nyújt az idősek számára. A családsegítés egy szociális alapellátási forma, mely önkéntese vehető igénybe. Célja a családok mentális támogatása és a családterápia, mint szolgáltatás létrehozása. Varga András előadása befejezéseként a gyermekjóléti szolgáltatásról beszélt. Ez egy kötelező gyermekvédelmi alapellátási forma, melynek a veszélyeztetett gyermekek és családjuk gondozása, megsegítése a célja.

A rendezvény zárásaként, Bali Júlia, vezető gondozónő előadását hallgathattuk meg, A házi segítségnyújtás és a jelzőrendszer gyakorlati bemutatása témában. Ismertette a jelzőrendszeres házi segítségnyújtás működését Keszthelyen és környékén. Bemutatta a szolgálat lényegét, mely a házi segítségnyújtás keretében a szolgáltatást igénybe vevő személy saját lakókörnyezetében biztosítja az önálló életvitel fenntartása érdekében szükséges ellátást. Ez az ellátás a napi 4 órát nem haladhatja meg és a következő gondozási tevékenységekre terjed ki: fizikai ellátás, mentális gondozás és egészségügyi megfigyelés. Bali Júlia konkrét példákon, egy gondozási naplón át szemléltette, hogy az egyes gondozási formán belül mire van az ellátottaknak leginkább igényük. A segítő beszélgetés, mint a mentális gondozás része az, melyre leginkább vágynak az idősek és egyedül élő ellátottak. Pár jó szó és az örömteli érzés, hogy meghallgatja őket valaki, hogy megoszthatják gondolataikat másokkal és, hogy odafigyelnek rájuk – ez mindennél többet ér.
 Magas fokú empátia és elhivatottság – ezzel jellemezhetnénk a szociális területen dolgozók munkáját.

Nemzeti Együttműködési Alap
Emberi Erőforrások Minisztériuma
Emberi Erőforrás Támogatáskezelő
A Szakkör


CIVIL FÓRUM

Email: info@civilforum.hu



Created by Moksaphoto ©2025