Civil forum


Balatongyörök

A Keszthelyi- és a Szigligeti-öböl által határolt földnyúlványon helyezkedik el. A terület az őskor óta lakott volt. A kőkorszakból kőbalta, a Kr.e. III. századból rézfejsze került elő. A Kr.u. III. századból származó római telep és fürdő maradványait tárták fel a Balaton-parttól pár száz méterre a Szépkilátó tövében.
A középkori falu a római településre épült. Nevét 1121-ben említik először az Almádi (ma Monostorapáti) Apátság alapítólevelében. Nevét valószínűleg Szigliget urának, II. Atyusz bánnak Gyürk nevű fiáról kapta. A török időket viszonylagos épségben vészelte át. 1696-ban Meszes Györök néven említik, mert az itt élők a halászat mellett elsősorban a mészégetéssel foglalkoztak. 1734-tól a falu Festetics Kristóf tulajdonába került.
A falu életében gyökeres változást a 20. század eleje hozott. Megjelentek az első fürdővendégek, megépült a falut átszelő vasút (1902), strandfürdőt építettek (1907). Meszes Györök nevét Balatongyörökre változtatták. A strandhoz szükséges területet Festetics (II.) Tasziló gróf adta át a györökieknek tulajdonjoga megtartása mellett. Az 1910-es években parkosították a strand területét. Az akkor ültetett platánsor ma is dísze a strandnak. A fürdőtelepet 1920-ban üdülőhellyé nyilvánították, 1932-ben elkészült a strand melletti móló. A hajdan egy Balaton-parti utcából álló településen a fürdőélet megindulása miatt megkezdődtek az építkezések, kialakult a villasor, új utcák születtek. 1990-ben a község elnyerte az Európa legszebb falvainak járó Európafalu (Prix d'Honneur) címet.
                                                
Szépkilátó
 
 
A község határában, a 71-es útnál fekszik a 140 méter tengerszint feletti magasságú Szépkilátó. Egykor Kápolna-dombnak hívták, mert aljában a Domonkos-rendiek kolostora állt. A hely neve, Szépkilátó, valóban kifejezője annak a csodálatos természeti képnek, mely az itt megálló vendég szeme elé tárul. A látvány számos költőt, festőt megihletett. A domb alján található, a II. századból származó római villát, a hozzá tartozó fürdőt és a fürdőt vízzel ellátó Római-forrást az 1940-es években kezdték el feltárni. A romok jelenleg a Zala Megyei Gyermek és Ifjúsági Alapítvány által üzemeltetett tábor területén láthatók. A szelíd lejtőjű dombon álló fektefenyőket még Hamilton Mária, Festetics Tasziló felesége ültette. A Szépkilátó tövében fakadó forrás szolgáltatta a hajdani római villa fürdőépületének vízellátását. Később Kápolna-kútnak is hívták. 2001-ben újította föl a Balatongyöröki Ifjúságért Egyesület.
 
Hivatkozás: www.balatongyorok.hu
Nemzeti Együttműködési Alap
Emberi Erőforrások Minisztériuma
Emberi Erőforrás Támogatáskezelő
A Szakkör


CIVIL FÓRUM

Email: info@civilforum.hu



Created by Moksaphoto ©2025