Civil forum


Határon átnyúló hálózati rendezvény emlékeztetője ( A szociális házi gondozás működése Ausztriában és Magyarországon)

Workshop- Határon átnyúló hálózati rendezvényről beszámoló
 
 
Időpontja: 2013. november 6. (szerda) 14.00 óra
Helyszín: Polgármesteri Hivatal Díszterem (8360 Keszthely Fő tér 1.)
Előadó: Bali Júlia Szociális Szolgáltató Központ mb. intézményvezető
 
az Ausztria-Magyarország Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013 keretében megvalósuló „Active Ageing AT-HU” című, L00162 számú projekt keretein belül szervezett előadás vázlata 
 
 
I., A projekt rövid ismertetése, a szakmai nap célja
Az Aktív időskor egy osztrák- magyar projekt, mely a Schneeberglandi és a keszthelyi kistérséget foglalja magába. E program keretein belül lehetőségünk nyílott, hogy 2013. szeptember 19-én kollégáimmal egy szakmai tanulmányúton vehessünk részt Ausztriába, Mark Piestingbe. Az utazás, a szakmai nap célja a szomszédos Ausztria házi segítségnyújtó szolgáltatásának megismerése, továbbá gyakorlati tapasztalatszerzés.
 
II., A szakmai nap két előadásának prezentációja alapján rövid összefoglalás
      
Gondozás Alsó-Ausztriában, az intézményrendszer bemutatása
 
1. Számadatok az egész Alsó-Ausztriai intézményre vonatkozóan. A Mark Piestingi az egy állomása a Hilfswerk intézménynek. A Mark Piestingi állomáshoz a Keszthelyi kistérséghez hasonlóan 16 település tartozik. Körülbelül 40 fő alkalmazottja van, akik többnyire részmunkaidőben dolgoznak.
2. Alapelvek az intézményben. Fontos szempont a szolgáltatás, a segítség nyújtásnál az önkéntes igénybevétel, a konkrét, igényekhez igazodó minőségi ellátás. Mindezt alátámasztják egy jogszabályban előírt minőségbiztosítási rendszer kidolgozásával. A minőségbiztosítási rendszert az Alsó Ausztriai központ dolgozta ki, melyet rendszeresen ellenőriznek. Hangsúlyt, időt és energiát fektetnek ennek a rendszernek a korrekt működtetéséhez, vagyis a minőség biztosítására. Ellenőriz az állam, a központ, és a vezető gondozó a minőségbiztosításban előírt időszakok szerint. És nemcsak a minőségbiztosítás szolgálja az igényekhez igazodó gondozás biztosítását, hanem a finanszírozásban is megjelenik ez. 
3. Ausztriában a házi segítségnyújtás, házi betegápolás az egészségügyhöz tartozik. Magyarországon elkülönül az otthon ápolás egészségügy, míg a házi segítségnyújtás szociális szolgáltatás. Az ágazati hovatartozás jelentősége hívnám fel a figyelmet. Nem azt szeretném kiemelni, hogy melyik ágazathoz mi tartozik, hanem azt, hogy miért választódik el nálunk ez a két terület, amikor ez valójában szorosan összefügg, sok az átfedés. A gondozónőink Magyarországon is nagyon sok olyan tevékenységet elvégeznek, mint egészségügyes kollégáik. Talán ezeket kellene egységesíteni, összehangolni, mellyel a hatékonyság növelhető, s a felesleges kiadások pedig csökkenthetők.
4. Finanszírozás Ausztriában hét szint van, melybe egészségi és szociális állopottól függően, egy előre megadott értékelő rendszer alapján besorolják az igénylőt. A besorolási szintnek megfelelően folyósítják az ellátottnak havonta az úgynevezett ápolási pénzt, melyből havonta rendezi az állomás felé a kért szolgáltatás ellenértékét. Az intézményvezető elmondta, hogy az állam alapelve az, hogy az idős ember a havi nyugdíjából rendezze a megélhetéséhez kapcsolódó kiadásokat (rezsi, élelmiszer, ruházkodási stb. költség), a betegséghez, a megromlott egészségi állapothoz igazodóan pedig plusz támogatást biztosítanak, melyből fedezni tudja ápolási költségeit. Fontos, hogy az idős ember minél tovább otthonában maradhasson, viszonylagos önállóságának megőrzése, biztosítása mellett.
5. Ausztriában az otthon ápolás és házi segítségnyújtás egy intézmény keretein belül valósul meg, ennek megfelelően szervezeti felépítésük is eltérő a magyarországitól. A vezetőség alatt, aki tulajdonképpen egy személyben az intézményvezető van a vezető szakápoló, a titkárság és a koordinátor. A házi gondozásban ebben a Mark Piestingi intézményben három teamet alakítottak ki, melyben van diplomás ápoló, szociális gondozó, ápolási segítő és otthoni segítő. Ha próbálnák a magyarországi megfelelőjét keresni akkor talán azt mondhatnánk, hogy a szociális gondozó, az ápolási segítő és az otthoni segítő nálunk a házi gondozó munkakörnek felel meg, s a képzettség pedig a szociális gondozó és ápoló.  E teamek mellet tevékenykedik a terapeuta csoportjuk, akiknek nálunk a gyógytornászok, fizikoterápiások, logopédusok, gyógymasszőrök a megfelelőik. A harmadik fő szervezeti csoportjuk az ellátás, biztonság és komfortérzet biztosításáért felel. Tulajdonképpen ez foglalja magába az étkeztetést, a jelzőkészülék,a különböző biztonsághoz kapcsolódó eszközök biztosítását,  továbbá az egészséghez kapcsolódó termékek beszerzését, eljuttatását az ellátottig. Érdekességképpen szeretném megemlíteni, hogy az intézmény nincs elárasztva különböző gyártók ezerféle termékével. A központban erre szakosodott csoport teszteli, vizsgálja folyamatosan a piacon forgalomban lévő termékeket, s ezeket használják a különböző állomások napi munkájuk során, továbbá lehetőséget biztosítanak arra, hogy az ellátottak az állomáson keresztül kedvezményes áron hozzájuthassanak ezekhez a kipróbált, letesztelt termékekhez. Természetesen, amelyik gondozott más terméket szeretne használni arra is lehetőség van, csak azt a gyógyszertárban tudják beszerezni, esetleg jóval magasabb áron.
6. Az ellátásba való felvétel hasonlatos a mi rendszerünkkel. Tulajdonképpen ugyanazokat a pontokat járják végig, melyet mi is az előgondozás során megvalósítunk, majd átadunk a napi gondozási tevékenységbe. A különbség, mint azt már többször jeleztem, hogy ők a gondozási központ keretein belül biztosítják az otthoni szakápolást.
7. Egy-két írásos dokumentum bemutatása. Osztrák kollégáink közel öt éve már bevezették az úgynevezett elektronikus naplót, melyet egy okos telefon segítségével működtetnek, s melyet az ellátott érvényesít a napi gondozás során. Ez az elektronikus napló összeköttetésben van a belső rendszerükkel, komplett erre kidolgozott számítógépes program működteti az adminisztráció jelentős hányadát. Természetesen nem kell kiemelnem, hogy ezzel mennyire csökkenthető a napi analitika. Ennek eredményeképpen csökkennek az adminisztrációs terhek, statisztikák, számítások szinte egy gombnyomással azonnal naprakészen készíthetők.
8. Szempontsor a már említett minőségbiztosítás elemeiből.
9. Konklúzió A két ország rendszerét nem szabad egy az egyben összehasonlítani, hiszen mások a keretek és itt nemcsak a finanszírozásra gondolok. Vannak kapcsolódási pontok a szolgáltatás alapelveiben, a gyakorlati működtetésében. Gondolok itt például, hogy rendszeres megbeszéléseket, szakmai képzéseket tartanak, a dokumentáció ellenőrzés.
 
Gondozás a gyakorlatban, az ehhez kapcsolódó termékek, szolgáltatások bemutatása
 
10. Biztonság, szolgáltatás és komfort. Terméket az egészség megőrzéséhez, az életminőség javításához
Jelzőkészülék (segélyhívó telefon) A térségben, vagyis a 16 településen összesen kb. 40 db jelzőkészülék üzemel. A riasztások egy központba futnak be, ahol önkéntes, erre felkészített diákok fogadják a hívást. A jelzést fogadó meggyőződik arról telefonon keresztül, hogy mi az ok, s ennek függvényében intézkedik. Szükség esetén nem ügyeletes gondozónő megy, hanem egy az ellátott által a felvétel során megadott személy, aki a közelben lakik (hozzátartozó, szomszéd, barát). 
Időskori telefonok (nagy nyomógombos, fényképes)
Kulcsszéf (lakás és autókulcs számára
Étkeztetés, fagyasztott és éttermi menü kiszállítás Egészséges, betegséghez és energiaszükséglethez igazodó táplálék biztosítása. Italmenük, kiegészítő és folyékony táplálék 
      Egészséggel, jó közérzettel és biztonsággal kapcsolatos termékek
      Bőrápolás, tisztítás, higiéniai termékek, sebkezelés, ápolási segédeszközök
 
Nemzeti Együttműködési Alap
Emberi Erőforrások Minisztériuma
Emberi Erőforrás Támogatáskezelő
A Szakkör


CIVIL FÓRUM

Email: info@civilforum.hu



Created by Moksaphoto ©2025