Idősek és generációk találkozói I. Egészségmegőrzés
MEGHÍVÓ
A Keszthely és Környéke Kistérségi Többcélú Társulás tisztelettel meghívja Önt és barátait
az Ausztria-Magyarország Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013 keretében megvalósuló „Active Ageing AT-HU” című, L00162 számú projekt keretein belül szervezett
Generációs találkozók - Egészségmegőrzés
témájában tartandó előadásra.
Időpontja: 2013. február 25. (hétfő) 14.00 óra
Helyszín: TESZ székház
8360 Keszthely, Helikon u.3.
Mellékelten csatoljuk az előadás meghívóját!
Dieses Projekt wird im Rahmen des Programs zur Grenzüberschreitenden Kooperation Österreich- Ungarn 2007-2013 durch den Europäischen Fonds für Regionale Entwicklung des Seniorenreferat, des Landes Niederösterreich und Ungarn gefördert.
Ezt a projektet az Ausztria-Magyarország 2007-2013 határon átnyúló együttműködési programban, az Európai Regionális Fejlesztési Alap, az Alsó-Ausztriai Tartomány Szeniorügyköre és Magyarország támogatják.
Üdvözlettel,
Keszthely és Környéke Kistérségi Többcélú Társulás
H-8360 Keszthely, Kossuth L. u. 42.
tel: +36-83-515-490
fax: +36-83-515-494
e-mail: iroda@keszthelytarsulas.hu
web: www.keszthelytarsulas.hu
Meghívó
Az előadás anyaga -témavázlat
I. Generációs találkozó – Egészségmegőrzés
Active Ageing AT-HU (L00162)
Időpontja: 2013. február 25. (hétfő) 14.00 óra
Helyszín: TESZ székház, 8360 Keszthely, Helikon u. 3.
Előadó: Kovácsné Kálmán Katalin – kertészmérnök
TÉMAVÁZLAT
(emlékeztető)
“A kialakult betegséget kezelni olyan, mintha az ember akkor kezdene kutat építeni, amikor már megszomjazott.”
A magyar lakosság egészségi állapota az elmúlt évtizedekben rohamosan romlott. Közrejátszik ebben az ország megváltozott gazdasági struktúrája, a munkanélküliség, a reáljövedelmek csökkenése, a lakosság széles rétegeit érintő elszegényedés. A stresszes életvitel, az általános mozgáshiány, az egészségtelen táplálkozás, a környezeti ártalmak halmozódása megterhelik szervezetünket.
Az egészségmegőrzés és egészségvédelem korunk egyik legfontosabb feladata (kellene, hogy legyen).
Az ENSZ definíciója szerint:
„Az egészség megőrzése olyan fogalom, amely az egészséget elősegítő életmód, és az ezt ösztönző társadalmi, gazdasági, környezeti és személyes tényezők támogatását öleli fel”.
Vagyis az egészséget szolgáló magatartásnak két alapvető formája van:
* az egyéni: tanácsadás, nevelés, klinikai beavatkozás
* közösségi egészséggazdasági, társadalmi, kulturális, természeti és technikai feltételek javítása.
Az egészségmegőrzés korunk egyik legfontosabb feladata. Ezért hoztuk létre az ACTIVE AGEING projekt keretén belül az Egészségmegőrzés téma előadást, ahol a környezetünkben megtalálható gyógynövényeket, hatásukat és felhasználásukat mutatjuk be. Szándékunk, hogy segítsünk a legmegfelelőbb gyógynövények kiválasztásában, és hogy közelebb vigyük Önt a természetes gyógymódokhoz, hogy felismertessük, milyen sokat tehetünk mi magunk is az egészségünk megóvása érdekében.
Az egészségmegőrzés egyik módja a megelőzés, ebben segítenek azok gyógynövények, melyek erősítik az immunrendszert.
Gyakorlati feladat és kommunikáció elősegítése a publikummal:
Az előadás hallgatóságának felkérése arra, hogy a kiosztott papírokra írják fel, gyűjtsék össze, hogy milyen gyógynövényeket ismernek, használnak a privát életükben, otthonukban.
Természetesen a gyógynövények sokoldalúak, sokféle hatásuk van. Érdemes ezeket jól tudni, és adott problémára, vagy annak megelőzésére a megfelelő növényt alkalmazni.
Figyelni kell arra is, hogy idős korban már sokan szednek különféle gyógyszereket, és ezek hatását befolyásolhatják a gyógynövények hatóanyagai, a konkrét növényeknél erre külön felhívom a figyelmet.
A teák készítésének három módja van: áztatás, forrázás, főzés. Az első módszert akkor alkalmazzuk, ha hőre bomló hatóanyaggal van dolgunk (csipkebogyó, fagyöngy).
A levél, virág, lágy termés herbát forrázzuk, míg a kemény termések, kérgek, gyökérrészek főzést igényelnek.
A fekete bodza virágát, termését gyűjtjük, a légúti problémákra hasznos teán kívül, szörp, ecet, lekvár is készülhet belőle. Figyelni kell, hogy a később nyíló és alacsony, lágy szárú gyalogbodzával ne keverjük össze.
A csipkebogyó tízszer több C-vitamint tartalmaz a citrusféléknél. Áztatott tea készülhet a teljes, darabolt termésből, de a termés húsból is. Ez utóbbiból remek lekvár főzhető, de likőr, bor, sőt pálinka alapanyag is, sőt a svédek levest főznek belőle.
A fokhagyma allicin tartalmából felszabaduló kénvegyület nyersen fejtik legáldásosabb hatásukat. A mértékletes fogyasztása javallott véralvadásgátló vagy vérnyomáscsökkentő gyógyszerek szedése esetén.
A hársak közül a kislevelű és nagylevelű virágát érdemes gyűjteni, a többi díszfának ültetett faj herbája messze nem tartalmaz annyi hatóanyagot.
A homoktövis méltatlanul elfeledett növényünk. Termése, húsolaja, magolaja, levél felhasználható immunerősítésre, 100 féle hatóanyaga csökkenti a gyulladásokat és a koleszterinszintet, eredményesen használhatják daganatos és alkoholbetegek.
A kakukkfű és a kamilla a téli megfázásokra ajánlott teakeverék alapja a hárs-l és bodzavirággal együtt. Az előbbi fontos fűszernövény is.
A bíbor kasvirág remek baktérium- és vírusölő, légúti, húgyúti és bőrproblémákra is kiváló.
A cickafark Az egyik legfontosabb gyógynövény, elsősorban a női bajokra, görcsökre, más rendellenességekre ajánlja ezt a legelőkön, parlagokon, utak mentén növő, leveléről, fehér virágjáról és szétdörzsölt levelének jellegzetes, erős illatáról könnyen felismerhető évelő növényt.
A citromfű: a citromra emlékeztető illatú levelében sok az illóolaj. A citromfű tartalmaz még cserzőanyagot (rozmarinsav), fahéjsavszármazékokat, triterpéneket (kávé-, urzol-, oleánolsav). Rossz közérzet esetén, gyomor- és bélpanaszoknál, epe- vagy májbántalmaknál, szívpanaszoknál, menstruáció alatt, és megfázásnál is segít a citromfű.
A zsálya gyulladás- és izzadáscsökkentő hatással rendelkezik. Számtalan hatóanyagának köszönhetően rendkívül széles körben, a legkülönbözőbb bántalmakra alkalmazható. Ismeretes a verejtékképződést szabályozó hatása is. Ajánlják fogínygyulladás, száj- és garatnyálkahártya-gyulladás ellen öblögető szerként. Légzőszervi megbetegedésekre a zsálya az egyik legjobb gyógynövény. Belsőleg történő használata felfúvódás, emésztési zavarok kezelésére ajánlott.
A zsurló kiváló gyógynövénye a vértisztító kúráknak, alkalmazható vizelethajtóként vesemedence gyulladás esetén és hólyagbántalmaknál. Közismert vérzéscsillapító, orrvérzések kezelésére használható. A népi gyógyászatban köhögés elleni hatása miatt alkalmazták. Jó reuma és köszvény ellen is. Gyenge, törékeny köröm és hajhullás esetében is alkalmazzák, mivel a benne lévő kovasav sok szilíciumot tartalmaz, ami az emberi szervezet számára létfontosságú elem. Továbbá segíti a sebgyógyulást. Húgyúti fertőzéseknél hatásos gyógyír, valamint ödémás lábaknál jó vízhajtó. Fogíny-, szájüregi- és torokgyulladásnál gargarizátuma hatékonyan segít.
A mentát, ezt az aromás illatú gyógynövényt már évszázadok óta használják emésztési zavarok, megfázás és feifájás ellen. A mai orvostudomány főleg az emésztőrendszer megnyugtatására, emésztési zavarok, irritábilis bél szind¬róma és egyéb panaszok megszüntetésére alkalmazza.
A népi gyógyászok régóta ajánlják a gyermekláncfű gyökerét a máj és az emésztési rendszer panaszaira, a levelét pedig a vízretenció csökkenté¬sére. A gyermekláncfű különböző hatóanyagai a máj és a vesék működé¬sét szabályozzák, ezért a növény számos olyan betegség kezelésére alkal¬mas, amikor a szervezetből különféle méreganyagokat kell eltávolítani.
A több száz gyógynövényből ezek csak kiragadott példák, a sort érdemes lenne folytatni más rendező elv alapján egy következő előadásban.
