Civil forum

Örvények és szigetek: Új kamasz generációk- új szülői kompetenciák

Készült: 2017. április 19.

Kamaszkor – talán az egyik legnehezebb időszak az ember életében. A testi-lelki változások, az útkeresés, az önmegismerés, az élet értelmének kutatása, a ki vagyok én, hol a helyem a világban és mi a feladatom? – e gondolatok és kérdések jellemzőek erre az életkorra. Tinédzser és szüleik is nehezen élik meg ezeket az éveket. A pszichiáter ebbe a viharos, de szép élethelyzetben adott iránymutatást az érdeklődőknek.
 
Előtérbe került a készség-, képesség-, kompetenciafejlesztés, az önismeret mélyítése, a hatékony asszertív kommunikáció, a probléma-felismerés és -kezelés, az empátiás készség fejlesztése. Úgy látja az előadó, a mentális háttér előtérbe kerülése, a lelki egészség fejlesztése lehet a kiút. A legfontosabb védőfaktor a szülő-gyermek kapcsolat minősége – melynek alapja a szeretetteljes, elfogadó szülő –, a harmonikus családi háttér biztosítása. Az a személy védett mindenfajta függőségtől – és ez a felnőttek esetében is így van –, aki tisztában van önmaga képességeivel, jól elhelyezi magát a környezetében és a világban, nyitott a változásokra, céljai vannak. Minél inkább érett a személyiség, annál inkább védett – hangsúlyozta a szakember.

A pszichiáter szerint fontos feladat a fiatalok személyiségfejlődésének segítése: pszichológiai ismereteik bővítése, az önbizalmuk erősítése, önismeretük elmélyítése.– A tinédzser újrarendezi a családi értékeket, elkezd külső mintákat keresni, a szülők privilegizált helyzete megváltozik – ezt a szülők is rosszul kezelik. A korábbi kommunikációs és viselkedési formák elégtelenek, új mintákra van szükség. Ez azért is fontos, mert a bizonytalanság érzésével küzdő kamasz számára az erősödő kortárs csoport hatása mellett továbbra is jelentős a szülők hatása, a lényeges kérdésekben továbbra is az ő véleménye a meghatározó. Fontos, hogy a szülők személyiségfejlődésével, kompetenciafejlesztésével is foglalkozzunk, mintákat kapjanak, e kritikus időszakban hogyan kezeljék gyermeküket és saját problémáikat. Meghatározó az is, hogy milyen a szülők párkapcsolata. Akár apró, kommunikációs változások is javíthatják a szülő-gyermek kapcsolat minőségét, hogy "elég jó szülővé" tudjanak válni. Ha ez szeretetteljes, feltétel nélküli elfogadásra épülő kapcsolat, amiben a szülő tudatosítja, a kamaszkori változások természetesek, és a kezelés az ő kezében van, akkor már sokat tettünk – mondta dr. Hada Zsuzsanna.



„Civil ERŐ-TÉR a helyi kisközösségek fejlesztése, együttműködésük erősítése a keszthelyi és zalaszentgróti járásban”

EFOP-1.3.5-16-2016-00666


CIVIL FÓRUM

Email: info@civilforum.hu



Created by Moksaphoto ©2024