Civil forum


Szép könyvek a Balatoni Múzeum Könyvtárából

A XIX. század utolsó évtizedében, a millennium előkészületeinek jegyében vetődött fel egy balatonvidéki múzeum létrehozásának gondolata. 1897 júniusában alakult meg a Balatoni Múzeum-Egyesület, mely ténylegesen 1898. augusztustól, az alakuló közgyűléstől és az első letét felajánlásától számította fennállását. 1925-28 között épült fel az egykori hercegi telken a neobarokk épület, Györgyi Dénes tervei szerint. A belső munkálatok ugyan még az 1930-as évek végéig elhúzódtak, ennek ellenére 1935-ben a gyűjteményeket már beköltöztették a múzeum falai közé. Elsőként a természettudományi kiállítás nyílt meg, később a régészeti anyagot mutatták be.
 A Balatoni Múzeum Könyvtárában sok különleges szépségű könyvet találhatunk. Ezeket ritkán láthatják a vendégek, mert méretük miatt szabadpolcon nem lehet elhelyezni őket.
                       Az Országház funkciója, mérete, szépsége miatt előkelő helyet foglal el az ország épületei között. Az országházat Steindl Imre (1839 – 1902) tervei alapján 1885 és 1904 között építették. A tervező az épület teljes befejezését már nem érhette meg. Az első országgyűlést 1896. június 8-án tartották a még épülő Parlament épületében.
                    A róla szóló könyvet Pilisi Ney Béla írta és szerkesztette. Kiadási évére vonatkozóan eltérő adatokkal találkozunk, legvalószínűbb az Országgyűlési Könyvtár adata, mely szerint 1902-ben adták ki Pesten.  Pilisi Ney Béla,  miniszteri főmérnök és műépítész 1843-ban született Pesten. 1867 óta a közmunka-és közlekedésügyi, majd a kereskedelmi minisztériumban működött,  és 1907-ben miniszteri tanácsosi rangban vonult nyugalomba. Az országház műszaki ellenőri hivatalának főnöke volt. Széleskörű irodalmi működést fejtett ki.
 
Nemzeti Együttműködési Alap
Emberi Erőforrások Minisztériuma
Emberi Erőforrás Támogatáskezelő
A Szakkör


CIVIL FÓRUM

Email: info@civilforum.hu



Created by Moksaphoto ©2025