Vonyarcvashegy
Településünk, amely valaha szőlő- és zöldségtermelő hegyközség volt, ma már kellemes pihenést nyújtó üdülőhelyként mutatkozhat be Önöknek, ahol változatos időtöltésre, kikapcsolódásra nyílik lehetősége az ide látogatóknak és az itt lakóknak egyaránt.
Figyelmükbe ajánlom a kezdeményezésünkre lido-szerűen megépült partszakaszunkat, mely selymes homokjával méltán lett a környék egyik legnépszerűbb, kultúrált kiszolgáló egységekkel ellátott strandja.
Pihentető séták, kerékpártúrák kedvelt helyszíne a Balaton partján álló Szent Mihály domb, rajta a magányos kápolnával, valamint a településünk északi határában elnyújtózó hegykoszorú, ahonnét varázslatos balatoni látvány ejti rabul a kirándulókat.
Kívánom, hogy a számtalan szórakozási lehetőséget kihasználva érezzék jól magukat nálunk, s a következő években is legyenek vendégei településünknek!Vonyarc és Vashegy szőlőhegyek és puszták 1850. évi egyesítéséből keletkezett.
Vonyarc neve szláv eredetű szó, vincellérek településére utal. Az oklevelekben már 1335-ben mint templomos hely szerepel Babócsa néven, a Karmacsi család birtokaként. Az évszázadok során többször cserélt gazdát. 1573-ban a törökök feldúlták, így a település elnéptelenedett. Területének túlnyomó része szőlőhegy volt és puszta, ahol az 1600-as évek elején kialakult a későbi hegyközség. 1613-ban már bírája is volt. Népességéről már csak a II. József-féle összeírásban van ismét megbízható adat, mely szerint 108 lelket számoltak össze. Erre az időre a puszta zsellérekkel népesedett be, akik elsősorban szőlőműveléssel foglalkoztak. A feljegyzések szerint ekkor még a lakóházak szórt fekvésűek, utcák nincsenek. 1741-től a Festetics-család keszthelyi uradalmához tartozott. Az uraságnak Vonyarcon pincéje volt, amelyet ma reprezentatív vendéglátásra rendeztek be. A lakosság száma folyamatosan növekedett, 1960-ban érte el az 1000 főt. Jelenleg több mint 1800 állandó lakója van a településnek. Mára a szőlőművelés kissé háttérbe szorult, bár néhány szőlősgazda, valamint a Szőlészeti és Borászati Szakcsoport jóvoltából a vonyarcvashegyi bor jó híre és íze a régi.
A szőlőművelés helyébe a vendéglátás lépett. Szebbnél szebb családi- hétvégi házak, éttermek, üzletek, szolgáltató egységek épültek, melyek harmonikusan illeszkednek az Önkormányzat intenzív településfejlesztési elgondolásaihoz. A nagyközség utcái portalanítottak, a közmű- és telefonhálózat, ill. a kábeltelevízió rendszere kiépült. A környék egyik legnépszerűbb és leglátogatottabb strandját találja itt a fürdőzni, szörfözni, csónakázni vágyó vendég. A felnőttek által közkedvelt homokkal borított partszakasz a gyermekek strandolását is biztonságosabbá teszi. Napsütésben és esős időben egyaránt talál magának kikapcsolódási lehetőséget mindenki. Többek között teniszpályák, tekepálya, biliárdszalon, lovarda, a szabadtéri színpad zenei és folklórprogramjai, a kertmozi, a diszkó, zenés szórakozóhelyek, valamint időszakos képzőművészeti kiállítások várják a vendégeket. A Vonyarcvashegyen található szórakozási lehetőségeket kiegészítik a környező települések programjai és látnivalói. A sétákat vagy kerékpárostúrákat kedvelők figyelmébe ajánlhatók a települést övező dombok kirándulóhelyei, valamint a tóparton magányosan álló kiemelkedés, a Balaton egykori szigete, a Szent Mihály-domb, ahonnét páratlan balatoni panoráma varázsa ejti rabul a kirándulókat.
E helyhez legendák sora fűződik:
A szájhagyomány mesél várról, remetékről, kazamatákról, más titkos járatokról, viharból megmenekült halászokról, akik hálából kápolnát emeltek a domb tetején Szt. Mihály arkangyal tiszteletére. Nyári időszakban istentiszteleteket és kamarakoncerteket tartanak ebben a kápolnában.
A hálás utókor Szerdahelyi Károly építész tervei alapján egy régi, omlatag halottasházból kialakította a 40 halászemlékhelyét.Németh János keramikusművész dombormű alkotása idézi fel a csodás megmenekülés történetét. Hagyományteremtő kezdeményezésként minden év augusztusában színvonalas és változatos programmal itt rendezik meg a 40 halász emléknapot a ma élő balatoni halászok tiszteletére is.
![]() ![]() |
CIVIL FÓRUM
Email: info@civilforum.hu